Niech nastanie światło


Chcąc dobrze zaaranżować salon czy inny pokój nie wystarczy jedynie dobrać kolorystyki ścian i podłogi. Ogromne znaczenie dla uzyskania pożądanego efektu ma właściwe oświetlenie.


Nie decydujmy się jedynie na oświetlenie sufitowe. Nie jest ono wystarczające, spełnia funkcję oświetlenia samego w sobie. Warto pamiętać, że oświetlenie tworzy nastrój, charakter wnętrza,  dodaje mu uroku. Głównym oświetleniem może być żyrandol lub kilka lamp natynkowych bądź opraw wpuszczonych w podwieszony sufit. Jednak niepowtarzalnego charakteru dodadzą nam stojące dekoracyjne lampy, naścienne regulowane kinkiety. Ten typ oświetlenia jest nie tylko subtelną dekoracją, ale doskonale sprawdza się do czytania . Kinkiety bądź reflektorki zamocowane bezpośrednio na suficie lub na szynach mogą także oświetlać zdjęcia znajdujące się na ścianach. Lampy bądź grupy lamp powinny zostać podłączone do oddzielnych obwodów elektrycznych. W ten sposób będzie można włączać je niezależnie. Warto łączyć ze sobą różne rodzaje lamp, by zapewnić odpowiednie oświetlenie zarówno podczas korzystania z mebli wypoczynkowych, jak i pracy z laptopem czy zabawy z dziećmi. Zachowajmy jednak umiar i zdrowy rozsądek i nie wprowadzajmy do pomieszczeń zbyt dużej ilości punktów oświetleniowych.


A co z telewizorem?

Właściwe oświetlenie jest istotne w przypadku oglądania telewizji. Wówczas powinno być przyciemnione, delikatne i rozproszone. W tej roli dobrze sprawdzą się ściemniacze lub subtelne źródła światła za telewizorem np. pasek LED. Na rynku dostępne są też modele odbiorników z wbudowanym oświetleniem pod telewizorem. Ważne jest ustawienie telewizora. W żadnym wypadku nie należy umieszczać go naprzeciwko okna, ponieważ wpadające przez nie światło, będzie odbijało się na ekranie. Telewizor musi znajdować się w odpowiedniej odległości od okna i na właściwej wysokości. Podczas oglądania wzrok powinien przypadać na środek ekranu lub powyżej.

Pozdrawiamy, Studioinvita.pl

TWÓJ KOMENTARZ